Proč studovat v Anglii

Výhody studia

Jaké jsou hlavní výhody studia v Anglii?

  1. Konečně můžeš studovat přesně to, co tě opravdu zajímá. Škála oborů na univerzitách v Anglii je tak široká, že nebudeš vědět, jaký si vybrat (což je jistě příjemný problém a rádi ti ho pomůžeme vyřešit). Navíc se mnoho oborů dá kombinovat v rámci tzv. Joint Honours degrees.
  2. V Anglii lze běžně pomocí brigád pokrýt veškeré životní náklady. Občané EU nejsou nijak omezeni počtem hodin, které mohou měsíčně odpracovat, většina studentů tak při škole pracuje na poloviční úvazek a průměrně si za hodinu vydělají kolem 6-8 liber.
  3. Tvoje angličtina bude na špičkové úrovni. Nebudeš mít obavy z pohovorů v cizím jazyce – naopak to bude tvoje přednost.
  4. Běžně je součástí studia také praxe – univerzity si zakládají na spolupráci s těmi nejlepšími firmami v oboru. Určitě se tedy nestane, abys studium ukončil/a pouze s teoretickými znalostmi. Schopnost studenta uplatnit teorii v praxi a nastoupit do zaměstnání ihned po získání titulu je jedním z hlavních cílů každé britské univerzity.
  5. Díky výuce zaměřené kromě vysoce kvalitní teoretické přípravy také na osvojení soft skills (prezentační dovednosti, schopnost efektivní komunikace, práce v týmu, kreativita) budeš mít obrovskou výhodu na trhu práce oproti absolventům z českých vysokých škol.
  6. Britské vysoké školy kladou velký důraz na rozvoj kritického myšlení. V praxi to znamená, že tě čeká mimo jiné hodně samostudia, čtení odborných článků a psaní esejí, ve kterých je potřeba utvořit si vlastní názor na problematiku a následně ho obhájit. Možná se ti to teď může zdát těžké, ale rychle si na tento styl studia zvykneš a takovou průpravu nakonec velmi oceníš. Právě kritické myšlení ti umožní opravdu rozvinout tvůj potenciál!
  7. Na každé britské univerzitě funguje kariérní poradenské centrum, které studentům a absolventům zprostředkovává práci a pomáhá s přípravou na přijímací řízení do firem (konzultace životopisu, motivačního dopisu, trénink pohovorů a assessment centra atd.). Tato služba je bezplatná pro všechny studenty a funguje dokonce i po ukončení studia – je běžné, že i dva roky po získání titulu ti univerzita stále posílá zajímavé pracovní nabídky!
  8. Prostředí britských univerzit je skutečně mezinárodní. Studovat s tebou budou mladí lidé z Evropy i celého světa. Díky tomu se naučíš, jak s lidmi z ostatních zemí a kultur vycházet nejen po osobní stránce, ale také v rámci práce na skupinových projektech. Poznáš, jak studenti z jiných zemí přemýšlejí a naučíš se respektovat jiné, pro tebe zatím možná nezvyklé, názory a postoje. Studium tím tak získá opravdu mezinárodní rozměr.
  9. V Anglii neexistují ústní zkoušky ani testy založené na nesmyslném memorování teorie. Tvoje známka z předmětu je zpravidla tvořena hodnocením za prezentace, aktivitu v seminářích, skupinové projekty, písemné práce a případnou závěrečnou zkouškou ve formě eseje. Známkování je velice objektivní – tvé práce se dokonce posílají na jinou univerzitu, aby známku ještě potvrdil nezávislý pedagog. Výjimkou nebývají ani tzv. open books exams, při kterých je možné zkoušku ve formě eseje napsat s použitím poznámek a učebnic.
  10. Součástí studia je i možnost vycestovat na jeden, dva až tři semestry na zahraniční studijní stáž v Evropě nebo kdekoliv jinde na světě. Zapomeň na zoufale malý počet míst a omezený výběr destinací v rámci českého Erasmu – možnosti britských vysokých škol jsou téměř neomezené!
  11. A nakonec to nejlepší – neplatíš žádné školné! Zaplatí ho totiž za tebe britská vláda a ty začneš splácet, až když budeš vydělávat nad stanovený limit (více o systému financování zde).

Život v Anglii

Životní náklady

Ve Velké Británii je třeba počítat s vyššími životními náklady. Zpravidla platí, že v menších městech se dá vyjít i s 15.000 Kč měsíčně, zatímco náklady na život v Londýně zase mohou dosahovat až k 30.000 Kč měsíčně.

Ubytování

Všechny britské univerzity mají k dispozici vlastní koleje, na kterých garantují místo pro všechny studenty prvního ročníku bakalářských oborů a všech ročníků magisterských oborů, a samozřejmě také mezinárodním studentům. Standardem je jednolůžkový moderně zařízený pokoj buď s vlastním sociálním zařízením, anebo sdíleným s dalšími 3-5 spolubydlícími. V každém městě je dále možnost pronajmout si studentské byty či domy (spolubydlení bývá levnější než koleje). Univerzity poskytují speciální poradenský servis pro ubytování a ochotně s výběrem nejvhodnějšího typu ubytování pomohou.

Pracovní příležitosti

I ve Velké Británii lze při studiu pracovat, občané EU nejsou nijak omezeni počtem hodin, které mohou měsíčně odpracovat. Minimální mzda pro studenty od 18 do 20 let je 5.90 GBP/ hod, pro studenty od 21 do 24 je to pak 7.38 GBP/ hod, a pro studenty starší 25 let je to 7.83 GBP/ hod. Studenti obvykle pracují v restauracích, kavárnách, hotelích či obchodech. Spoustu pracovních příležitostí také nabízí samotné univerzity. Běžně lze v Británii pomocí brigád pokrýt veškeré životní náklady.