Aktuality

Na vysokou do Anglie aneb jak se úspěšně porvat s přijímacím řízením

Datum: 12.12.2016 11:36          Publikoval: Sabina Feldmanová

Rozhodli jste se přihlásit na vysokou do Anglie? Skvělé! To nejtěžší rozhodnutí už máte za sebou! Teď už zbývá “jen” úspěšně absolvovat přijímací řízení. I když se od přijímaček na české vysoké školy dost liší, nemusíte se bát. Máme pro vás návod, jak jej zvládnout na jedničku!

Esej – Nejdůležitější součást přihlášky

Jedním z nejtěžších úkolů bude představovat sepsání tzv. Personal Statement. Jde o specifický druh eseje, která tvoří jednoznačně nejdůležitější součást přihlášky na většinu oborů na britských univerzitách. Vzhledem k tomu, že přijímací řízení na české univerzity nic podobného nevyžaduje, bývají čeští studenti touto částí zaskočeni, a právě proto jsme pro vás sepsali tipy, jak napsat zaručeně úspěšnou esej.

Chytrý pracovní stůl

Motivace

Cílem celého Personal Statementu je vysvětlit a vyargumentovat, proč byste měli místo na univerzitě dostat právě vy, a ne stovky dalších uchazečů. Pro začátek je proto nutné vysvětlit vaši motivaci, proč chcete daný obor vlastně studovat – fascinuje vás už od dětství archeologie, chtěli jste vždy pomáhat lidem jako lékař, nebo vás baví řešit složité matematické hříčky? Každá esej je čtena a hodnocena samostatně a bez hodnověrné motivace ke studiu nezískáte potřebné body.

Předpoklady

Ještě důležitější než vaše motivace jsou ale vaše předpoklady, vlastnosti a schopnosti, které vás předurčují k úspěchu ve studiu oboru, ale i v následné kariéře. Zkuste se zamyslet nad tím, proč si myslíte, že právě vám daný obor přesně sedne, a proč by vám měl vyhovovat.

Mimoškolní aktivity

Další důležitou součást potom představují vaše mimoškolní aktivity – vše co jste dělali na střední škole mimo rámec běžných povinností. Soutěže, olympiády, studentské simulace – to vše ukazuje, že jste pro studium ochotni udělat o něco více, než je nezbytně nutné, což ve vám v očích vašeho hodnotitele přidá body navíc.

Upřímnost nad zlato

V každém případě buďte ve vašem Personal Statement upřímní – ovšem s mírou. Je dobré upřímně vysvětlit důvody, proč chcete daný obor studovat, a pokud máte v životopise viditelné slabiny, na rovinu je přiznat a vysvětlit jejich příčiny. Na druhou stranu, není nutné na sebe bez důvodu říct až příliš mnoho negativního a pokud tak skutečně necítíte potřebu něco přiznávat, bude lepší, pokud si to necháte pro sebe.

Buďte originální

A na co si dát při psaní Personal Statementu pozor? Hlavně na klišé! Mějte na paměti, že hodnotitelé musí přečíst stovky až tisíce podobných dopisů. Nijak je proto nezaujmete, pokud budete používat stejné otřepané fráze, jako všichni ostatní uchazeči. Zapomeňte především na tyto fráze, které studenti používají úplně nejčastěji (píšeme je rovnou v angličtině, protože motivační esej budete psát anglicky):

  • From a young age I have always been interested in
  • From an early age I have always been interested in
  • For as long as I can remember I have been fascinated with
  • Academically, I have always been a very determined and
  • XY is a very challenging and demanding career

Nevíte si s Personal Statement rady, nebo vůbec netušíte, kde začít? Kontaktuje naši koordinátorku Lucii (studium@czech-us.cz), která sama vystudovala univerzitu ve Velké Británii, takže ví, jak na to a ráda vám poradí 🙂