Aktuality

Koronavirus a studium v UK od září 2020

Datum: 19.5.2020 09:17          Publikoval: Sabina Feldmanová

V souvislosti s nově nastalou situací ve světě jsme pro vás sepsali odpovědi na 5 nejčastějších otázek, se kterými se na nás poslední týdny obracíte. Na konci stránky pak klikněte pro nezávaznou registraci, ať vás můžeme průběžně informovat o aktuálním dění.

Girl standing outside

1. Britské univerzity přijímají na základě výsledků z maturity, jenže situace kolem nich byla až do nedávna velmi nejasná. Termíny konání se navíc posouvají na červen. Ohrozí to moje šance na přijetí?

Posunutí termínu maturit neohrozí vaše přijetí na britské univerzity. Výsledky z maturity můžete v drtivé většině případů doložit do konce léta. Navíc, samotným Britům se jejich „maturity“ (A levels) zrušily kompletně. Univerzity tedy budou připraveny postupovat v přijímacím řízení flexibilně, s ohledem na to, jaká je v té které zemi situace. Britské vysoké školy jsou si též vědomy toho, že podmínky pro přípravu na maturitu jsou kvůli pandemii ztížené a tak nás už mnoho z nich informovalo, že se pokusí být shovívavější pokud jde o požadovaný průměr/známky. To samé platí pro studenty ukončující bakalářské studium, kteří plánují navazovat v UK studiem magisterským.

2. Uvažuji o studiu ve Velké Británii od letošního podzimu. Má vůbec cenu přihlášky za stávající situace podávat?

Určitě ano. Univerzity nadále zpracovávají přihlášky a zatím vše nasvědčuje tomu, že vás budou moci na podzim přivítat. Máme informace, že některé školy plánují při přetrvávajících potížích zahájit výuku online a k prezenční formě přistoupit, jakmile to okolnosti umožní. Variantou je také odložení začátku studia o semestr až dva, tedy na leden či září 2021.

3. Mám zájem o vaši pomoc s přihláškami na britské univerzity. Můžu si s vámi domluvit schůzku, nebo máte kanceláře ještě zavřené?

Ačkoliv nadále pracujeme převážně z domova a s klienty i s novými zájemci komunikujeme zejména přes Skype, WhatsApp apod., od června plánujeme opět osobní informační meetingy i individuální schůzky u nás v kanceláři. Pokud to počasí jen trochu dovolí, setkávat se budeme na naší krásné terase. 🙂

4. Chci se hlásit na britskou univerzitu, která vyžaduje doložení jazykového certifikátu. Jenže můj termín jazykové zkoušky byl zrušen/přesunut. Co mám dělat?

Univerzity jsou si vědomy této komplikace a mnoho z nich proto připravuje možnost vlastního online testování, popřípadě budou schopny uznat jiné druhy certifikátů, které je možné skládat online. Rádi vám v tomto ohledu poradíme a s konkrétními univerzitami se spojíme, abychom zjistili aktuální možnosti.

5. Jak to vlastně aktuálně na britských univerzitách vypadá?

Všechny britské vysoké školy přesunuly svou výuku do online prostředí. Mnoho z nich tak učinilo z preventivních důvodů ještě předtím, než bylo vyhlášeno plošné uzavření všech vzdělávacích institucí v UK (od 23. března až do odvolání). Veškeré zkoušky, včetně těch závěrečných, budou taktéž probíhat online. Pro tamní univerzity je výuka i hodnocení online běžnou součástí jejich fungování, proto transfer “do onlinu” nebyl příliš náročný. Od září, resp. října 2020 plánují opět zahájit prezenční výuku.Napadá vás jiná otázka, na kterou byste potřebovali znát odpověď? Chtěli byste poradit s přihláškami nebo cokoliv zkonzultovat? Jsme tu pro vás na studium@czech-us.cz a na tel. čísle 777 632 649.