Aktuality

Chcete začít hrát famfrpál? Je na čase vyrazit na univerzitu do staré dobré Anglie

Datum: 7.12.2016 13:38          Publikoval: Sabina Feldmanová

Nejen studiem živ je člověk a na anglických univerzitách to studenti moc dobře vědí. Tradice „student life“ je zde silná a všudypřítomná. A netýká se zdaleka jen večírků – za staletí existence tradičních univerzit se na mnoha z nich vyvinuly tradice a zvyky spojené se studentským životem, které přetrvávají dodnes.

Jednou z nich, která u nás prakticky nemá obdoby, je tradice univerzitních studentských spolků. Ty obnášejí klasické sportovní či literární týmy a kluby – ale stejně tak se mezi nimi najde množství originálních, lehce bizarních, ale často naprosto úžasných spolků, které symbolizují, že právě na univerzitě můžete dělat, zkoušet a vymýšlet téměř cokoli.

Spolek Harryho Pottera a Famfrpálu – University of Nottingham

Pokud od dvanácti let smutníte, že vám nepřišel dopis z Bradavic, nyní máte šanci si svůj životní sen prožít. Na University of Nottingham se soustředí největší spolek fanoušků mladého čaroděje na světě. Ti se kromě oblékání do kostýmů a pořádání tematických večírků věnují také magické hře famfrpál. Ta v reálném podání připomíná mix mezi rugby a lakrosem, ačkoli se samozřejmě hraje s košťaty mezi nohama, a pořádají se v ní pravidelné turnaje mezi dalšími univerzitními týmy.

Famfrpál

Spolek Dvaceti Minut – Newcastle University

Spolek Dvaceti minut vznikl pro ty, kterým na univerzitě chybí trochu vzrušení, napětí a adrenalinu. Jeho členové dostanou každých několik týdnů, v předem neočekávanou dobu, zprávu s lokací, na kterou se musí následně do dvaceti minut dostavit. A to bez ohledu na to, kde zrovna jsou a co zrovna dělají – pokud limit nedodrží, ze spolku jsou vyřazeni. Na místě pak následuje předem připravená akce, která může mít jakoukoli podobu i obsah, určenou jen pro členy klubu. Pokud potřebujete svou pravidelnou dávku adrenalinu, Newcastle pro vás bude jasná volba.

Spolek Vikingů – University of Plymouth

Spolek Vikingů vznikl jako doplněk pro studenty historie, který jim měl umožnit lépe poznat pozadí časů Vikingů ve stylu Living History. Postupem času se ale vyvinul v jeden z nejpopulárnějších spolků na tamní univerzitě. Možná je to proto, že jeho členové se nejenom oblékají v oblečení tehdejší doby, ale také pořádají proslavené tematické večírky a bankety, kde nápodobu života Vikingů posunují na zcela novou úroveň.

Vikingové

Spolek přátel Kari – University of Bath

Oproti jiným spolkům na tomto seznamu, které jsou komplikované či lehce kontroverzní a bizarní, poselství tohoto spolku je jednoduché – „Máme rádi kari. A rádi u kari poznáváme nové lidi.“ Možná i proto je jedním z nejpopulárnějších spolků na University of Bath, který se stihl zařadit mezi symboly, kterými se univerzita pyšní ve svých propagačních brožurách.

Spolek „Dostaň se z basy“ – University of Warwick

Poněkud zavádějící název spolku v sobě skrývá jeho hlavní smysl – každoroční velká hra pro jeho členy, která spočívá v útěku z kampusu, představujícího vězení. „Vězni“ mají 36 hodin na to, dostat se tak daleko, jak dokážou. A to bez peněz a bez jakéhokoli vybavení . Ten, kdo se dostane nejdál, vyhrává. V předchozích letech se studenti zvládli dostat například do New Yorku, Maroka nebo do Ruska.

Spolek Sheily a jejího psa – University of Cambridge

Pravděpodobně nejbizarnější spolek z našeho seznamu působí na jedné z nejlepších světových univerzit. Název spolku vznikl podle staré dámy, která žila se svým psem poblíž univerzitního kampusu a proslula stížnostmi na hluk a chování studentů. Jeho členové se na její počest scházejí na svých setkáních v županech s plyšovými medvídky a věnují se pojídání sladkostí a předčítání pohádek pro děti. Pokud vám univerzitní prostředí přijde stresující a chcete se vrátit zpět do dětství, budete se muset vydat na Cambridge.