Aktuality

Brexit a jeho dopady na studium v UK

Datum: 3.4.2019 12:59          Publikoval: Sabina Feldmanová

V souvislosti s právě probíhajícími divokými debatami v britském parlamentu je logické, že se nám v posledních týdnech množí dotazy ohledně potenciálního odchodu Velké Británie z EU a dopadu takového kroku na studium v UK a jeho financování. Je tedy třeba se obávat?

brexit a EU ukazatel cesty

Odpověď zní ne. 🙂 Nehledě na to, jak dopadne dubnový (ne)Brexit, pro studenty, kteří se chystají nastoupit ke studiu ve Velké Británii v září 2019, se nic nemění. To znamená, že stále mají nárok na půjčku od britské vlády na pokrytí školného (týká se jak bakalářského, tak magisterského studia), a to se stejnými podmínkami splácení, jako tomu bylo doposud. Platí to i v případě, že přihlášku ke studiu teprve budete podávat.

Pokud k Brexitu skutečně dojde, pak jedinou změnou bude nutnost podání jednoduché žádosti o tzv. EU Settlement Scheme, tedy určité formy povolení k pobytu, a to nejpozději do 30. června 2021. Studenti budou mít automaticky právo na získání „settled“ či „pre-settled“ statusu podle toho, jak dlouho v době podání žádosti budou již v UK pobývat. Získají pak povolení k pobytu na minimálně dalších 5 let, případně na neomezeně dlouhou dobu.

Co zatím neumíme říct je to, jak budou vypadat podmínky financování pro zájemce o studium v akademickém roce 2020/21. Předpokládáme, že více informací budeme znát nejpozději v průběhu léta 2019.